Rak piersi – czynniki ryzyka

Przyczyny zachorowania na raka piersi nie są znane w stu procentach. Lekarze są jednak w stanie wskazać czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Słyszałeś o nich?

Kogo dotyka rak piersi? Wiek – główny winowajca?

Musisz mieć przede wszystkim świadomość tego, że rak piersi dotyka tak samo kobiety młode (z mniejsza częstotliwością), dojrzałe (z większą częstotliwością), jak i mężczyzn. Na raka piersi chorują oni jednak zdecydowanie rzadziej niż kobiety. Tak czy inaczej, obowiązek regularnych badań dotyczy pań w każdym wieku. Musisz o to zadbać, ponieważ wczesne wykrycie choroby, daje sto procent pewności, że zostanie ona wyleczona.

Rak piersi – czy winna jest genetyka?

Jest duże prawdopodobieństwo, że możesz zachorować na raka piersi, jeśli Twoja siostra lub matka już na niego chorowały. Jednak na pytanie, czy za raka piersi odpowiedzialna jest genetyka należy odpowiedzieć: i tak, i nie.

Odpowiedź jest twierdząca, ponieważ faktycznie, gdy w rodzinie pojawiały się nowotwory, prawdopodobieństwo zachorowania jest duże. Ponadto prawdopodobieństwo zachorowania uwarunkowane jest uszkodzeniami kodu genetycznego, który jest przekazywany dzieciom i może być powodem choroby.

Z drugiej jednak strony, oprócz genetyki, jest jeszcze wiele innych czynników mogących mieć wpływ na pojawienie się raka piersi, co jednak najważniejsze, w większości przypadków masz niemal stuprocentową możliwość ich wyeliminowania.

rak piersi tc head-01

Rak piersi – czynniki ryzyka

Lekarze i specjaliści zajmujący się rakiem piersi wymieniają kilka czynników ryzyka, mających mniejszy lub większy wpływ na wystąpienie raka piersi. Oto najważniejsze przyczyny wystąpienia choroby.

  1. Spożywanie przez kobietę alkoholu i palenie papierosów, szczególnie zaś bycie palaczem biernym, a także jedzenie dużych ilości tłustego mięsa pochodzenia zwierzęcego i ogólnie niezdrowy tryb życia (brak ruchu, nadwaga, zły cholesterol).
  1. Brak dzieci lub późny wiek urodzenia pierwszego dziecka. Ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet, które urodziły dziecko po trzydziestym roku życia (niektóre źródła mówią o trzydziestym piątym roku życia) jest większe niż u kobiet, które urodziły je stosunkowo wcześnie.
  1. Długoletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zwiększać szansę wystąpienia choroby. Ich odstawienie na dłuższy okres znacznie zmniejsza ryzyko lub całkowicie eliminuje.
  1. Bardzo wczesna pierwsza miesiączka (ok. 12-14 rok życia) i bardzo późna menopauza (ok. 50-55 rok życia), także mogą być powodem wystąpienia raka piersi.
  1. Inne czynniki: obok wymienionych wyżej, czynnikami mogącymi powodować raka piersi jest też pochodzenie etniczne (kobiety z państw wysoko uprzemysłowionych chorują na niego częściej), silne napromieniowanie piersi w przeszłości, rasa (białe kobiety chorują na niego częściej), wiek osoby, jak również – o czym wspominaliśmy – płeć (choć raka mogą mieć też mężczyźni).

    Zapraszamy już 19 października do Tuan Club na wykłady i lekcje dotyczące raka piersi.

Otagowane:, , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: