Rak piersi – dlaczego warto się badać?

Rak piersi dotyka kilkanaście tysięcy kobiet rocznie. Narażone na niego są głównie kobiety starsze, choć często dotyka też młodych kobiet, a nawet mężczyzn.

Warto pamiętać, że na wystąpienie raka piersi najbardziej narażone są kobiety, u których w rodzinie pojawiło się już podobne schorzenie, na przykład u matki lub siostry – szczególnie gdy choroba została u nich zdiagnozowana przed okresem przekwitania.

rak piersi poster A3-01

Badanie w domu

Większość kobiet bada się w domu. Kampanie informacyjne prowadzone w przychodniach czy różnego rodzaju placówkach medycznych, przynoszą dobry skutek. Kobiety nie tylko systematycznie badają swoje piersi podczas kąpieli, ale wykonują profilaktycznie badania mammograficzne lub USG piersi.

Ocenia się, że ponad 70% zachorowań wstępnie diagnozowanych jest przez panie w domu – jest to bardzo dobry znak. Świadczy bowiem o samoświadomości kobiet i pogłębionej wiedzy na temat raka piersi. Oprócz badania w domu każda z pań powinna systematycznie badać swoje piersi na przykład podczas kontrolnych wizyt u ginekologa.

Choroba wcześnie wykryta jest uleczalna

Badanie piersi podczas każdej kąpieli jest bardzo ważne, ponieważ rak piersi, który został wcześnie wykryty, jest uleczalny. Wymaga jednak nie tylko wczesnego wykrycia, ale również specjalistycznego leczenia. W pierwszej kolejności usuwa się guz, a następnie przystępuje do leczenia.

Metodami najczęściej stosowanymi jest chemioterapia, leczenie hormonami czy też radioterapia. Wszystko oczywiście zależy od stopnia zaaawansowania choroby. Im szybciej wykryta, tym leczenie daje lepsze rezultaty i umożliwia całkowite wyleczenie.

Co powinno Cie zaniepokoić?

Podczas domowego badania piersi każda kobieta musi zwracać szczególną uwagę na następujące zmiany:

 • mocniej widoczne niż zwykle żyły i naczynia żylne na piersiach;
 • zmiany kształtu lub wyglądu brodawek (zaczerwienienia, łuszczenia naskórka);
 • zmiany w kolorze lub/i strukturze skóry na piersiach, bądź zmiany wielkości lub/i kształtu jednej z piersi;
 • jakikolwiek ból odczuwany w piersiach, przejawiający się zwłaszcza w pieczeniu lub swędzeniu sutków, albo powiększenie węzłów chłonnych pachy.

Nie każdy guz jest rakiem

Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nie każdy wykryty na piersi guz jest rakiem. Często wiele kobiet zgłasza się do lekarza z podejrzeniem raka piersi, podczas gdy w ich przypadku mamy do czynienia jedynie z drobnymi zmianami w obrębie piersi. Może to być torbiel lub tłuszczak, który nie jest nowotworem złośliwym i nie jest groźny.

Pamiętaj! Bez względu na to, jakie są Twoje podejrzenia, jeśli tylko coś cię zaniepokoi, niezwłocznie musisz udać się do lekarza i przeprowadzić niezbędne badania, które wykluczą lub potwierdzą raka piersi i pozwolą na rozpoczęcie leczenia.

Powody wystąpienia raka piersi

Powody wystąpienia raka piersi nie są znane, znamy jedynie czynniki, które w mniejszym lub większym stopniu mogą się przyczyniać do jego wystąpienia. Wśród najważniejszych wymienia się przede wszystkim:

 • stosowanie hormonów przez bardzo długi czas;
 • późny wiek pierwszej ciąży, bądź jej brak, a także krótki okres karmienia piersią;
 • bardzo wczesny wiek pierwszej miesiączki lub bardzo późny wiek menopauzy.

Lekarze nie wiedzą jednak, w jakim stopniu poszczególne czynniki mogą wpływać na ryzyko wystąpienia raka piersi. Oprócz czynników wyżej wymienionych mówi się jeszcze o predyspozycjach genetycznych.

Dodatkowo, czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania, jest spożywanie tłuszczy zwierzęcych w dużych ilościach, urazy mechaniczne, picie dużych ilości alkoholu i palenie papierosów.

Czy badacie swoje piersi regularnie? 19 października podczas Weekendu Świadomej Kobiety w Tuan Club dowiecie się jak badać swój biust.

Otagowane:, , ,

1 komentarz do “Rak piersi – dlaczego warto się badać?

 1. tuanclub 2 października 2014 o 14:37 Reply

  Reblogged this on Tuan Club and commented:

  O raku piersi przeczytacie na naszym blogu Harmonia Piękna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: